Náš tip pro mladé v Týdnu knihoven - Jaroslav Irovský

Drobečková navigace » Hlavná stránka » Akce » Náš tip pro mladé v Týdnu knihoven - Jaroslav Irovský

news img

Zaměřeno na studenty i ostatní čtenáře a zájemce o undergroundovou literaturu a poezii. Pro studenty i ostatní mladé lidi může být zajímavým večer s hostem knihovny, mladým olomouckým autorem Jaroslavem Irovským.

Rodák z valašských Slušovic, od roku 2011 bydlištěm v Olomouci jenž byl v roce 2015 literárně oceněn Městskou knihovnou v Praze zařazením do seznamu devíti pozoruhodně píšících českých spisovatelů, "jejichž psaní stojí za to, aby nebylo přehlédnuto", patří mezi nejvýraznější mladé olomoucké autory současnosti.
Jeho debutem se v roce 2012 stala sbírka šestnácti povídek s názvem „Jak jsme slavili Velikonoce a další humoresky", jíž vzdává hold komikům Miloslavu Šimkovi a Jiřímu Grossmannovi (máme ve fondu knihovny).
O rok později vydal pod hlavičkou pražského nakladatelství Jonathan Livingston sbírku Příběhy sráče obsahující dvacet autobiografických, dekadentně laděných povídek, ve kterých - ovlivněn svým literárním idolem Charlesem Bukowskim - s velkou dávkou upřímnosti, jízlivosti i sebeironie, s undergroundovou emotivní přímostí a nevybíravým slovníkem provádí svého protagonistu, titulního "sráče", peripetiemi tragikomických, zoufale banálních i šílených životních situací, dělí se
se čtenářem o jeho problémy s opačným pohlavím, se zaměstnáním, s alkoholem, drogami i s vlastním nitrem.
V prosinci roku 2014 autor okrajově navázal na "Sráče" vydáním své třetí knihy s názvem O(byčejný) ŽIVOT, čítající dvaadvacet povídek a dvě básně. Tuto sbírku, která se okamžitě setkala s velmi kladnou odezvou čtenářů, představuje fanouškům literatury formou svých autorských čtení po celé republice.
Na začátku května 2016 vyšla již čtvrtá autorova sbírka, premiérově básnická, s názvem "Střípky melancholie", obsahující šedesát básní a čtrnáct tématických obrázků, spolu s ní i další vydání sbírek Příběhy sráče a O(byčejný) ŽIVOT, které pražský literární bloger Petr Václavek zařadil mezi deset nejlepších knih, které v roce 2015 přečetl.
Dalšího ocenění se Irovský dočkal v květnu 2017, kdy premiérovou účast na celostátní literární soutěži (konkrétně Literární Vysočina 2017) proměnil ve vítězství v kategorii Poezie. Oceněná díla jsou součástí připravované básnické sbírky s názvem sbírky "Krásy na mé vadě", jejíž vydání je naplánováno na podzim 2017.
Zároveň pracuje na tvorbě nové povídkové sbírky s pracovním názvem "Pelmel chorého mozku".

Zveme do studovny knihovny (stará radnice) v pondělí 2. října v 18 hodin. Vstup zdarma.

 

 

Vložené: 11. 09. 2017       V menu: Akce

AKTUÁLNÍ NOVINKY

Hrady Řádu německých rytířů v polském Pobaltí

Zveme všechny zájemce na přednášku ​Hrady Řádu německých rytířů v polském Pobaltí​ (Malá inspirativní fotoexkurze). 

 

 

 

Po stopách baroka v Hranicích - sobota 7. října

V sobotu 7. října jste zváni na podzimní vlastivědnou historickou procházku po Hranicích. S Mgr. Jiřím Nebeským se vypravíme tentokrát za památkami období baroka – „Po stopách baroka v Hranicích“. Sejdeme se s vámi odpoledne ve 14 hodin u farního kostela Stětí svatého Jana Křtitele. V případě deště se procházka nekoná.

Vstup volný.

Kasárna generála Zahálky a její literární tradice - čtvrtek 5. 10.

V rámci týdne knihoven pořádáme literárně historickou přednášku ​Kasárna generála Zahálky a její literární tradice.​ Slovem i obrazem nás bude provázet hranický historik Václav Bednář.

Ve čtvrtek 5. října od 18 hodin ve studovně městské knihovny. Vstupné 20,- Kč.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náš tip pro mladé v Týdnu knihoven - Jaroslav Irovský

Zaměřeno na studenty i ostatní čtenáře a zájemce o undergroundovou literaturu a poezii. Pro studenty i ostatní mladé lidi může být zajímavým večer s hostem knihovny, mladým olomouckým autorem Jaroslavem Irovským.

Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna Knihovna
kniha